pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 21 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 6993

Pszczyna w gronie miast z najlepszymi perspektywami rozwoju

Pszczyna znalazła się w wąskim gronie polskich miast, które mają przed sobą najlepsze perspektywy rozwoju. Na podstawie badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego nasze miasto zaliczono do grupy tzw. lokomotyw rozwoju rynków lokalnych, którym pandemia poważnie nie zagroziła.

pszczyna z lotu ptaka, rynek, starówka, ratusz
Pszczyna jednym z miast - lokomotyw rozwoju rynków lokalnych · fot. UM Pszczyna


W opublikowanym dokumencie uwzględnione zostały miasta od 20 do 200 tysięcy mieszkańców. Przez autorów zostały one podzielone na trzy grupy: miasta potrzebujące nowych strategii i pomysłu na rozwój, miasta z potencjałem bez silnych wyróżników oraz lokomotywy rozwoju rynków lokalnych. Pszczyna została wpisana do ostatniej z tych grup.

- Wyróżniają się ponadprzeciętnie wysokim stopniem rozwoju na tle innych średnich miast. Przede wszystkim charakteryzują się dobrą sytuacją ekonomiczną. W miastach tych obserwujemy dobrze rozwiniętą przedsiębiorczość mieszkańców, o czym informuje najwyższy w średnich miastach wskaźnik osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na tysiąc mieszkańców - czytamy o "lokomotywach rozwoju rynków lokalnych" w raporcie.

Pod uwagę brano kilka wskaźników: sytuację finansową miast, sytuację bytową mieszkańców oraz sytuację na lokalnym rynku pracy. W raporcie uwzględniono także identyfikację mieszkańców z miastem, wysoki poziom nakładów inwestycyjnych i pozycję w regionie.

Obok gminy Pszczyna do "lokomotyw rozwoju rynków lokalnych" zaliczone zostały: Będzin, Biała Podlaska, Czechowice-Dziedzice, Ełk, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Gorlice, Gostyń, Grodzisk Mazowiecki, Gryfino, Jarocin, Kobyłka, Legionowo, Legnica, Lębork, Lubartów, Mińsk Mazowiecki, Nowy Sącz, Nysa, Piła, Płońsk, Rawicz, Reda, Siemianowice Śląskie, Skierniewice, Sochaczew, Suwałki, Szczecinek, Śrem, Świdnik, Świecie, Świnoujście, Tarnowskie Góry, Tychy, Wejherowo, Września i Zamość.

Pełny raport znajduje się na stronie pie.net.pl/wp-content/uploads/2018/07/PIE_Raport-Srednie-miasta.pdf

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.