pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 3 marca 2021
  • wyświetleń: 1098

Trawnik po zimie - nawożenie, regeneracja, pielęgnacja

Materiał partnera:

Nic tak nie podkreśla charakteru domu i ogrodu, jak bujny, zielony trawnik. To żywa struktura, która sprawia, że drzewa, rabaty i obwódki krzewów wyglądają najlepiej. Trawniki to idealny dywan do wypoczynku i rozrywki na świeżym powietrzu. Trawa pobiera dwutlenek węgla z atmosfery i oddają tlen, a latem pomagają utrzymać niższą temperaturę powietrza. Jak zadbać o trawnik, by latem móc cieszyć się jego świetnym wyglądem? Podpowiadamy.

Jak dbać o trawnik?Nasz romans z trawnikami wiąże się jednak z kosztami. Każdego roku amerykańscy właściciele domów stosują ponad 3 miliony ton syntetycznych nawozów do trawników oraz 70 milionów funtów pestycydów i herbicydów do trawników. Te substancje chemiczne stanowią poważne zagrożenie dla naszych dzieci, zwierząt domowych i wszelkiego rodzaju dzikich zwierząt. Co gorsza, szacuje się, że 65 procent tych chemikaliów trafia do naszych jezior, rzek i podziemnych warstw wodonośnych. W sytuacji, gdy niedobory wody i susze stają się powszechne, coraz trudniej jest rozpieszczać trawnik uzależniony od środków chemicznych i wody, a także staje się to coraz droższe.

Wybierz odpowiedni rodzaj trawyJednym z powszechnych problemów związanych z wieloma trawnikami jest to, że odmiana trawy nie jest dobrze dobrana do danego miejsca. Należy wziąć pod uwagę:

Klimat: Wiele odmian trawy nie toleruje ekstremalnie wysokich i niskich temperatur lub może nie rozwijać się w wilgotnych i suchych warunkach. Inne są znane ze swojej wytrzymałości lub odporności na suszę.

Ilość słońca lub cienia: Większość odmian trawy wymaga pełnego słońca, aby pozostać bujną i zieloną. Jeśli na podwórku jest mniej niż cztery godziny pełnego słońca, należy zasadzić odmiany trawy, które są przystosowane do życia w cieniu.

Ruch na trawniku: Niektóre odmiany trawy są bardziej odporne na ruch pieszy niż inne. Jeśli na trawniku panuje duży ruch, należy wybrać odmianę trawy o grubej strukturze, która nie będzie się przejmować nadmiernym obciążeniem.

Specjalne wymagania dotyczące lokalizacji: Strome zbocza, głęboki cień, skaliste tereny i ścieżki spacerowe to miejsca, które po prostu nie nadają się do uprawy i pielęgnacji trawnika. Warto rozważyć obsadzenie tych trudnych miejsc bylinami, roślinami okrywowymi, rozłożystymi roślinami zimozielonymi, nisko rosnącymi krzewami lub dzikimi kwiatami. W miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego warto pomyśleć o żwirowej ścieżce lub kamieniach.

W ogrodzie przydadzą się profesjonalne narzędzia, takie jak: odkurzacz przemysłowy Graphite, szlifierka kątowa akumulatorowa i lampa halogenowa na statywie.

Możesz zacząć odzwyczajać swój trawnik od środków chemicznych, przechodząc na nawóz organiczny o niskiej zawartości azotu. Nawóz należy zastosować raz wczesną wiosną, gdy gleba zacznie się nagrzewać, a następnie ponownie wczesną jesienią. Organiczne składniki odżywcze są uwalniane powoli przez cały sezon wegetacyjny, dzięki czemu są dostępne w miarę potrzeb. Sprzyja to bardziej równomiernemu wzrostowi wierzchołków i korzeni. Powoduje to również mniej problemów ze spływaniem składników odżywczych, ponieważ składniki odżywcze nie są rozpuszczalne w wodzie i większość z nich pozostaje w glebie.

Przejście do zdrowej gleby i zdrowej trawy może potrwać kilka lat. W tym okresie należy dokładnie monitorować trawnik pod kątem występowania chwastów, szkodników i chorób. Gdy naturalny trawnik będzie już dobrze ukorzeniony, okaże się, że wymaga znacznie mniej nawozów, wody i uwagi. Wyrób sobie nawyk kontrolowania przyrostu wierzchołków i korzeni, pH gleby i jej struktury. Twój trawnik odwdzięczy Ci się bujnym dywanem zieleni, który jest o wiele bezpieczniejszy i przyjemniejszy dla Ciebie, Twojej rodziny i środowiska.