pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 21 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3570

Minister Michał Kurtyka odwiedził Referat ds. Jakości Powietrza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Podczas wizyty w Pszczynie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka odwiedził Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego. Wizyta nie była wcześniej zaplanowana, minister chciał jednak sprawdzić jak wygląda praca punktu, który będzie odpowiedzialny za koordynowanie Programu Pilotażowego.

Wizyta ministra Michała Kurtyki w Referacie ds. Jakości Powietrza - 15.04.2021 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


Minister Michał Kurtyka punkt odwiedził wspólnie z Bartłomiejem Orłem, pełnomocnikiem premiera ds. programu "Czyste Powietrze" oraz Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Minister pytał o zainteresowanie programami prowadzonymi przez gminę Pszczyna, trudności , na jakie podczas wypełniania wniosków napotykają mieszkańcy, oraz prosił o ewentualne sugestie. Z racji pilotażowego charakteru nowego programu wdrażanego w Pszczynie, zachęcił, by dzielić się uwagami, które pozwolą usprawnić ten projekt, gdy będzie uruchamiany w kolejnych samorządach - relacjonuje Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego.

Dodaje, że z dużym uznaniem spotkały się materiały informacyjne Gramy czysto! #smogover. - Naszym gościom bardzo spodobały się kolportowane przez nas broszury oraz tematyczna gra planszowa, która znalazła się na ich odwrocie. Podczas wizyty mieliśmy okazję porozmawiać o kolejnych planowanych działaniach.

Wizyta ministra Michała Kurtyki w Referacie ds. Jakości Powietrza - 15.04.2021
Wizyta ministra Michała Kurtyki w Referacie ds. Jakości Powietrza - 15.04.2021 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


Referat ds. Jakości Powietrza został wyodrębniony z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego na początku lutego. Referat mieści się w budynku przy ul. Dworcowej 30 w Pszczynie. Do najważniejszych zadań referatu należy inicjowanie i koordynowanie programów mających na celu ograniczenie niskiej emisji (Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, "Stop Smog", "Czyste Powietrze" i Programu Pilotażowego). Mieszkańcy otrzymują tu pomoc w zakresie wypełniania wniosków o dofinansowanie do wymiany starych kotłów i termomodernizacji budynków.

Pracownicy referatu są odpowiedzialni również za monitoring działań podjętych w ramach "Platformy do zgłaszania zagrożeń ekologicznych" - www.smog.pszczyna.pl - uruchomionej dla mieszkańców w celu zgłaszania i weryfikacji lokalnych zagrożeń ekologicznych, a także dokonywanie analiz i ocen sytuacji w zakresie jakości powietrza na terenie gminy.

Uruchomienie punktu okazało się bardzo dobrą decyzją. Potwierdza to kierownik referatu. - W pierwszych dwóch miesiącach Referat ds. Jakości Powietrza osobiście odwiedziło ponad 500 osób. Przeprowadziliśmy ponad 1000 konsultacji telefonicznych. Bardzo często te rozmowy kończą się decyzjami o złożeniu wniosku o wymianę starego kotła lub docieplenie budynku - zauważa Magdalena Polok. Dodaje, że zainteresowanie zwiększają również akcje informacyjne. - Obok działań związanych z dofinansowaniami koniecznym czynnikiem skutecznej walki ze smogiem jest również edukacja społeczności lokalnej, właściwy przekaz i przypominanie o terminach wymiany tzw. kopciuchów. W tym miejscu bardzo ważną rolę odgrywają sołtysi i przewodniczący osiedli, którzy zaangażowali się w kampanię Gramy czysto! #smogover.

Przypomnijmy, Referat ds. Jakości Powietrza zlokalizowany jest w Pszczynie przy ul. Dworcowej 30. Przed wizytą zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 32 449 39 50.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj