pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 22 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1471

Jakie są rodzaje piłek tenisowych i do jakich poziomów gry się nadają?

Materiał partnera:

Czym się od siebie różnią piłki tenisowe ciśnieniowe i bezciśnieniowe? Jaki rodzaj lepiej nadaje się do gry rekreacyjnej, a jaki na profesjonalny turniej? Na te i inne pytania o to niepozorne, ale mogące zmienić przebieg gry, niewielkie akcesorium, odpowiemy już za chwilę.

Jakie są rodzaje piłek tenisowych i do jakich poziomów gry się nadają?


Piłki tenisowe ciśnieniowe i bezciśnieniowePiłka tenisowa, dostępna w sklepach stacjonarnych i internetowych dla miłośników tej dyscypliny, występuje w dwóch podstawowych wariantach:

  • piłka bezciśnieniowa - jest twardsza i cięższa niż piłka ciśnieniowa. Grubszy kauczukowy środek gwarantuje dobrą jakość odbicia, przez co piłki bezciśnieniowa nie zużywają się tak szybko jak ciśnieniowe. Model bezciśnieniowy nie gwarantuje dobrej kontroli uderzeń, dlatego polecany jest przede wszystkim do gry rekreacyjnej na amatorskim poziomie lub też na treningi,


  • piłka ciśnieniowa - lżejsza i bardziej miękka niż powyżej opisana propozycja. Dzięki tym cechom gwarantuje zawodnikowi lepszą kontrolę uderzeń. Szacuje się, że profesjonalni gracze wymieniają piłki ciśnieniowe co 9 gemów (według innej szkoły od 6 do 8). By sprawdzić, czy piłka ciśnieniowa nadal nadaje się do gry, można ją puścić z wysokości około 2,5 metra na twarde podłoże i obserwować, czy i jak się odbije. Jeśli wzniesie się na około 140-150 cm, to można nadal nią grać, a jeśli niżej, to wymaga wymiany na nową. Piłki ciśnieniowe to idealna opcja dla osób grających w tenisa regularnie lub na zawodowym poziomie.


Piłki tenisowe a poziom gryPiłki tenisowe dzielą się także według kryterium poziomu zaawansowania gry. Wyróżnia się 3 ich typy:

  • piłki rekreacyjne - doskonale sprawdzą się u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tenisem oraz grających okazjonalnie. Można ich także używać na treningach, ale są niewskazane do turniejowej gry na punkty,
  • piłki mistrzowskie - drugi, jeśli chodzi o jakość piłek i komfort nimi grania, poziom. Piłki mistrzowskie nadają się do graczy na średnim poziomie zaawansowania. Zostały wykonane z materiałów dobrej jakości, jednak nie posiadają aprobaty International Tennis Federation, przez co nie można nimi grać na międzynarodowych turniejach,
  • piłki profesjonalne - ostatni typ piłek tenisowych charakteryzuje się najwyższą jakością i trwałością. Nadają się przede wszystkim dla osób grających profesjonalnie lub zawodowo w tenisa, także podczas turniejów. Piłki profesjonalne posiadają certyfikację od International Tennis Federation, dlatego zostały dopuszczone, by rozgrywać nimi konkursy.


Piłki tenisowe a wiek graczaPiłki tenisowe dzielą się także ze względu na wiek gracza, który planuje nimi trenować na korcie. Tutaj wyróżnia się 2 ich typy: juniorskie oraz dla osób dorosłych. Piłki tenisowe juniorskie łatwo od siebie rozróżnić, bo występują w kilku kolorach. Piłki czerwone nadają się do gry dla maluchów w wieku 5-7 lat, piłki pomarańczowe dla 8-9-latków, a zielone dla małych tenisistów w wieku około 10 lat. Piłki tenisowe dla dorosłych występują w kolorze białym i żółtym. Ich waga waha się pomiędzy 56 a około 60 g.