pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 20 listopada 2011
  • wyświetleń: 2793

Pogodejmy po naszymu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj

Śląska gwara to spuścizna naszych przodków i elementarna część kultury Górnego Śląska. To obraz języka żywego i wciąż obecnego w życiu wielu tradycyjnych rodzin, gdzie pozostaje intymnym językiem prywatności.

Archetypiczne piękno tej mowy, jej bogactwo i żywotność przyczyniają się na co dzień do budowania poczucia przynależności i przywiązania do granic swej małej, regionalnej ojczyzny.

Pogodejmy po naszymu - 4.11.2011 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Na utrwalanie "godki" śląskiej, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia znaczny wpływ mają organizowane przez miłośników tradycyjnej kultury: zespoły regionalne, liczne przeglądy i konkursy gwarowe, które stwarzają sposobność do odkrywanie źródeł swego pochodzenia i budowania tożsamości. Do ich kręgu należy organizowany od 14 lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju Międzygminny Konkurs Gwarowy "Pogodejmy po naszymu". Tegoroczna edycja, w której udział wzięło 28 dzieci klas II i III Szkół Podstawowych Powiatu Pszczyńskiego odbyła się 4 listopada w siedzibie GOK.

Na scenie mali artyści zaprezentowali, oprócz utworów zapożyczonych, cechujące się dużą dozą realizmu i szczerości teksty własne. Jury oceniając umiejętności recytatorskie, dobór repertuary oraz indywidualną interpretację, postanowiło przyznać specjalne wyróżnienie I stopnia Emilii Pomietło z Woli, która utworem "Ujek z Ameryki" zachwyciła komisję. Ponadto z pośród wszystkich uczestników po 2 osoby otrzymały nagrodę I i II stopnia.

Wszystkim uczestnikom wręczono nagrodę - antologię, która jest następstwem zorganizowanego na łamach Gazety Wyborczej, przy współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach konkursu na "Najpiękniejsze Śląskie Słowo". Dzieci otrzymały wyjątkowy prezent - książkę, którą udało się wydać dzięki zaangażowaniu czytelników, a w której zostały zawarte osobiste i oryginalne wyznania Ślązaków.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Goczałkowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj