pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 15 maja 2020
  • wyświetleń: 3499

Setne urodziny Jana Pawła II - wystawa w Goczałkowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj

Od soboty, 16 maja na tarasie przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach-Zdroju będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę przygotowaną z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

wystawa Jan Paweł II
Wystawa Karol Wojtyła #narodziny" przed goczałkowickim GOKiem · fot. GOK Goczałkowice-Zdrój


Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja, warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę poświęconą życiu papieża "Karol Wojtyła #narodziny". Wystawa, która dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego zostanie udostępniona przy goczałkowickim GOKu (budynek "Górnik"). Zabierze widzów w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II.

Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne "narodziny" rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Widz będzie miał okazję uczestniczyć w narodzinach małego Lolka, poznać dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, zaobserwować powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski, wybrać się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, będzie mógł powitać nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przyjrzeć się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszyć mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności - osób, które pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, które urodziły się już po jego śmierci. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Wystawa przed GOKiem będzie czynna do odwołania.

Dla Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach-Zdroju jubileusz 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II jest tym bardziej wyjątkowy, że siedziba instytucji mieści się w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 2. Placówka oświatowa została otwarta w 1992 roku. Po kilku latach funkcjonowania grono pedagogiczne oraz dyrekcja zaczęła starać się o przyznanie patrona. Wybór padł na osobę Jana Pawła II. Po długim procesie starań i spełnieniu wszystkich wytycznych, jakie otrzymano z Watykanu, 18 maja 1998 r. odbyło się uroczyste nadanie imienia papieża Polaka, połączone z poświeceniem przez ówczesnego metropolitę katowickiego - abp. Damiana Zimonia pamiątkowej tablicy autorstwa goczałkowickiego artysty-rzeźbiarza, Stanisława Hochuła. Obecnie tablica, która nadal widnieje na siedzibie GOK-u jest jednym z trzech miejsc pamięci w gminie (pozostałe to pomnik obok Przedszkola nr 1 oraz mogiła powstańców na miejscowym cmentarzu). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że po tamtych zdarzeniach pozostała jeszcze jedna pamiątka. Jest nią sztandar szkoły, wyhaftowany ręką goczałkowickiej Siostry Salwatorianki, który do dziś znajduje się w izbie pamięci Szkoły Podstawowej nr 1.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju.

Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach realizacji misji upowszechniania intelektualnego i duchowego dziedzictwa Karola Wojtyły, w maju udostępni portal JP2online.pl - największą internetową bazę papieską zawierającą m.in. zdjęcia, teksty, dokumenty oraz nagrania wideo. Będzie to pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie. Korzystanie z niego będzie nieodpłatne, a większość materiałów będzie udostępniona na wolnej licencji.

ar / pless.pl, źródło: GOK Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Goczałkowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj