pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Sport

  • 11 stycznia 2021
  • 12 stycznia 2021
  • wyświetleń: 9779

Zmarł Kazimierz Płachno, zasłużony dla pszczyńskiego sportu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj

Zmarł Kazimierz Płachno, człowiek zasłużony dla pszczyńskiego sportu, w szczególności piłki siatkowej.

Kazimierz Płachno
Kazimierz Płachno (1940-2021) · fot. Powiat


Kazimierz Płachno swoje życie poświęcił siatkówce. Pracę trenerską rozpoczął w Szkolnym Klubie Sportowym "Przełom: Kaniów", gdzie w latach 60. zainicjował tworzenie klas sportowych. Następnie pracował jako trener Zdrój Goczałkowice czy Pniówek Pawłowice, ale najdłuższy etap swojego życia związał z Ludowym Klubem Sportowym przy Państwowym Technikum Rolniczym w Pszczynie (dziś Pszczyński Ludowy Klub Sportowy). Był jednym z jego założycieli oraz nieprzerwanie przez 27 lat głównym trenerem.

Do najważniejszych sukcesów trenerskich Kazimierza Płachno należą te związane z siatkówką kobiet: trzykrotny awans do II ligi siatkówki kobiet (1981, 1989, 2002), Finał Mistrzostw Polski Juniorek (1978), półfinał Mistrzostw Polski Juniorek (1979), finał XV Centralnej Spartakiady Młodzieży (1988), Centralne Igrzyska Szkół Rolniczych (pięć razy złoto, dwa razy srebro i cztery razy brąz), sukcesy w polsko-czechosłowackiej (później polsko-czeskiej) Interlidze Szkół Rolniczych, półfinał Mistrzostw Śląska Kadetek (2013) czy zwycięstwo w Międzynarodowych Turniejach Siatkówki Dziewcząt w czeskim Frydlancie.

W sumie "trenerką" zajmował się prawie 50 lat. Był wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego w Państwowym Technikum Rolniczym, a Jego praca w klubie oraz szkole sprawiła, że ukierunkował życiową drogę wielu swoich wychowanków i podopiecznych.

Kiedy jeszcze z perspektywy trybun kibice mogli obserwować wydarzenia sportowe, Pan Kazimierz regularnie pojawiał się na meczach siatkarek UKS Centrum przy POSiR Pszczyna, które trenuje Jego syn, Jarosław. Co ciekawe, zawsze wychodził po pierwszym secie... Swoimi spostrzeżeniami dzielił się z synem dopiero w domowym zaciszu.

BM / pless.pl, źródło: POSiR Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

POSiR

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj