pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 stycznia 2016
  • 24 lutego 2016
  • wyświetleń: 4485

Ferie po śląsku w Skansenie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Pod znakiem śląskiej kultury i "godki" upłynął w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej pierwszy tydzień ferii zimowych. Dzieci przez pięć dni poznawały m.in. śląskie bery i bojki czy uczyły się jak urządzić familok.

Ferie po śląsku w Skansenie - 15-19.02.2016 · fot. UM Pszczyna


"Ferie po śląsku" były dla dzieci ciekawą alternatywą spędzenia wolnego czasu podczas ferii zimowych mieście. Pięciodniowe zajęcia poprowadził doświadczony animator. - U nas w domu tylko ja umiem "godoć", bo mój mąż jest z Dolnego Śląska. To będzie świetna okazja, by dzieci poznały nieco naszej, śląskiej kultury - mówiła pani Grażyna, której dwie córki uczestniczyły w "Feriach po śląsku".

Program zajęć był bardzo zróżnicowany. W pierwszym dniu dzieci uczyły się śląskiej "godki", a w drugim opowiadały sobie "bery i bojki", czyli opowieści po śląsku. Kolejne dni minęły na historiach o utopkach i innych straszydłach oraz poznawaniu wystroju typowego familoka, a także tworzeniu typowych śląskich strojów. Każdego dnia grupa zwiedzała również chałupy skansenu, gdzie poznawała dawne sprzęty używane na pszczyńskiej wsi.

- Było gryfnie! - zgodnie twierdzą Karolina i Tomek, uczestnicy śląskich ferii, żałując, że tydzień minął tak szybko. Organizatorzy zapowiedzieli jednak, że półkolonie ze śląską kulturą będą kontynuowane. - Bardzo ucieszyło nas spore zainteresowanie śląską kulturą wśród dzieci i rodziców. Z pewnością podczas wakacji letnich znów zaprosimy do poznawania naszych lokalnych tradycji w pszczyńskim skansenie - zapowiada Michał Pawlak z Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj