pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 sierpnia 2018
  • 16 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 11018

[ZDJĘCIA] Święto ziół w Skansenie w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

W środę obchodziliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji święto zwane jest również świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Największe uroczystości odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Jasnej Górze.

Święto ziół w Skansenie w Pszczynie - 15.08.2018 · fot. Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej


Patronkę ziemi i płodów rolnych uczczono również w pszczyńskim skansenie. Święto ziół rozpoczęła Eucharystia, podczas której poświęcono kwiaty, zboża i zioła. W homilii ksiądz proboszcz Marian Neugebauer przypomniał licznie zebranym uczestnikom liturgii, że Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w kościele.

Burmistrz Dariusz Skrobol podziękował księdzu proboszczowi za odprawienie mszy świętej w intencji mieszkańców Pszczyny, która po raz pierwszy odbyła się w skansenie.

Po jej zakończeniu uczestnicy święta ziół mieli okazję zjeść dobry obiad z ziołową nutą, wypić świeżo mieloną kawę, delektować się naturalnymi lodami oraz pełnoziarnistymi, rzemieślniczymi ciasteczkami, czy też zakupić ekologiczne warzywa, owoce, kasze, zioła oraz oleje. Była także możliwość nabycia naturalnych kosmetyków oraz prac lokalnych rękodzielników.

Ważnym punktem programu środowego święta były kameralne warsztaty "Zrobione przeze mnie - zioła w kosmetyce" prowadzone w plenerze przez Julię Weldon. Ich uczestnicy sporządzili owsiane mleko do kąpieli z koniczyną, ziołowy tonik do twarzy z lawendą i rozmarynem, zmacerowany domowym octem jabłkowym oraz peeling z naturalnej kawy. Wykonane przez siebie kosmetyki z pielęgnacyjnymi specyfikami zabrali do domu.

Przygotowano także liczne warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, m.in. malowanie kubeczków i poduszek czy haftowanie motywów kwiatowych na kanwie rozwieszonej pomiędzy drzewami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się także plecenie wianków i bukietów z uprzednio poświęconych ziół i kwiatów. Bukiety i wianki robiła Dorota Kościelny z Kwiaciarni Dalia z Jankowic. Wolne datki zebrane przez florystkę zostaną przekazane na budowę Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie. Natomiast najmłodsi mieli możliwość spędzenia czasu z animatorkami, które przygotowały wiele zabaw, zajęć plastycznych i animacji.
Święto uświetniły występy wokalistek ze Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu Voice Pless pod kierunkiem Barbary Brody-Malon. Dziewczyny zaprezentowały polski repertuar. Imprezę poprowadził Adam Złotorowicz z Radia Piekary.

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie święta ziół. Zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach. Szczegóły na stronie www.skansen.pszczyna.pl.

new, BM / pless.pl, źródło: Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj