pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2019
  • 29 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 5689

[ZDJĘCIA] Stawianie moja w pszczyńskim skansenie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

W niedzielę 29 kwietnia postawiliśmy moja i jednocześnie przywitalismy wiosnę w pszczyńskim skansenie. Wydarzeniu towarzyszył występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Jedynka" oraz Zespołu Regionalnego Pszczyna. Podczas uroczystości przygotowaliśmy także ofertę bardzo ciekawych warsztatów: robótki na paluszkach, czyli sztrykowanie bez użycia szydełka i drutów oraz kosmetyki z babcinej fabryki, czyli produkcja naturalnych mydełek.

Stawianie moja w pszczyńskim skansenie


Imprezę prowadziły uczennice LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Na początku wprowadziły przybyłych gości w tematykę związaną ze stawianiem moja, gdyż nie wszyscy wiedzieli na czym polega ta tradycja.

"Moj, to je taki drzewko kere kawalery downij stawiały na placach frelek na wydaniu. Stawiani moja pod łoknym frelki było równoznaczne z łoświadczynami. Im wiynkszy moik tym piykniejszo frelka.

Jak frelka była richtig piykno, kawaler musioł w nocy wahować moika przed inszymi absztyfikantami, co by nie przyszli zwyndzić drzewka.

Jak zaś dziołcha za fest w kawalerach przebiyrała w tynczos dostowała dziada - szpetno kukła kero wisiała na stodole. I była to fest gańba.

Na wiyrchu moika je goik - kery musi być fest wystrojony szlajfkami.

Stawiani moja oznaczo tyż początek ludowej wiosny. Według tradycji na moja przibijało się tabliczka na kerej było napisane, do kerej dziołchy drzewko noleży."


Można by się więc zastanawiać do kogo należy moj postawiony w skansenie? została na nim powieszona tabliczka: "Dlo gryfnych frelek z Pszczyny".

Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w imprezie i zapraszają do udziału w kolejnych uroczystościach. Najbliższe wydarzenie to noc muzeów.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj