pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 listopada 2019
  • 16 listopada 2019
  • wyświetleń: 5091

Kolejne zabytkowe chałupy w skansenie zostały poddane fumigacji

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

W trosce o zabytkowe chałupy w pszczyńskim skansenie Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zdecydowała o przeprowadzeniu kolejnego etapu prac konserwatorskich, polegających na zastosowaniu fumigacji oraz metody natryskowej, których celem było wyeliminowanie gnieżdżących się w drewnianych elementach drewnojadów - spuszczeli i kołatków.

Zabytkowe chałupy w pszczyńskim skansenie - 12.11.2019 · fot. ARiP ZP


- Podczas tego etapu zabiegom zostały poddane następujące budynki: Spichlerz z Rudołtowic, Kuźnia z Goczałkowic oraz Wiata nieistniejącego Kościoła w Golasowicach. Prace konserwatorskie zostały zakończone sukcesem - informuje ARiP.

Wszystkie budynki można ponownie zwiedzać i podziwiać. W dniu 12.11.2019 odbył się odbiór w/w robót z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Przedstawicieli Powiatu Pszczyńskiego. Koszt zrealizowanych w ramach bieżącego etapu prac wynosi 15.187 zł. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył na ich wykonanie dotację w wysokości 10.187 zł. Kwota w wysokości 5000 zł została dofinansowana przez Powiat Pszczyński.

Na dzień dzisiejszy zabiegom polegającym na eliminacji insektów drewna zostały poddane już wszystkie budynki wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, zlokalizowane w pszczyńskim skansenie, tj. Chałupa mieszkalna z Grzawej, Masztalnia z Wisły Wielkiej, Stodoła ośmioboczna z Kryr, Spichlerz z Rudołtowic, Kuźnia z Goczałkowic oraz Wiata nieistniejącego Kościoła w Golasowicach.

- Mając na uwadze ochronę dziedzictwa materialnego i niematerialnego drzemiącego w tych niezwykle klimatycznych chałupach informujemy, iż w najbliższym czasie planujemy przystąpić do kolejnych zabiegów konserwatorskich pozwalających na utrzymanie konstrukcji budynków w odpowiedniej kondycji, co pozwoli ludziom na ich podziwianie przez długie lata - zapowiada Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

new / pless.pl, źródło: ARiP ZP

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj