pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 listopada 2019
  • wyświetleń: 4491

[ZDJĘCIA] Powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej w Skansenie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Podczas ostatnich kilku miesięcy regularnie, raz w tygodniu, w pszczyńskim skansenie odbywały się zajęcia w ramach projektu pn. "Z tradycji czerpiemy siłę, czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej".

Realizacja projektu z hafciarstwa w skansenie · fot. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej


Głównym celem przedsięwzięcia było powrócenie do tradycji naszych przodków poprzez pielęgnowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego Ziemi Pszczyńskiej. W nawiązaniu do dawnej tradycji kobiety regularnie się ze sobą spotykały, wykonując pszczyńskie hafty i zacieśniając jednocześnie więzy międzyludzkie, co w naszej kulturze jest niezwykle istotne. Niestety, pęd dzisiejszych czasów bardzo często nie pozwala na pielęgnowanie tych wartości. Czasami trzeba się jednak zatrzymać... Niezwykle malownicze otoczenie Zagrody Wsi Pszczyńskiej sprzyjało uczestniczkom zajęć, które sprzeciwiły się pędowi życia regularnie uczestnicząc w wartościowych, kreatywnych i jednocześnie wyciszających zajęciach hafciarskich.

Ziemia Pszczyńska może poszczycić się bogatym zdobnictwem i wzornictwem ludowych strojów oraz misternym wykonaniem widocznych tam haftów. Mogłoby się wydawać, że w otaczającej nas dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez maszyny i urządzenia coraz mniej osób trudni się ręcznym haftem. Nic bardziej mylnego. Uczestniczki projektu udowodniły, że tak nie jest. Zdecydowały się na pielęgnowanie tej przepięknej tradycji naszych praprzodków, tworząc podczas zajęć prawdziwe hafciarskie dzieła. Panie uczyły się nowych, bądź doskonaliły znane już wcześniej techniki hafciarskie. Ponadto w ramach projektu odbyły się także zajęcia poświęcone malowaniu pszczyńskich wzorów na materiale. Uczestniczki zgłębiły także swoją wiedzę w zakresie tajników dotyczących niezwykle misternej i trudnej umiejętności jaką jest wiązanie pszczyńskich chust.

Realizacja projektu z hafciarstwa w skansenie
Realizacja projektu z hafciarstwa w skansenie · fot. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej


Zanim jednak uczestnicy pod okiem instruktora rozpoczęli hafciarską przygodę, udali się na wycieczkę do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, celem zwiedzenia wystawy "Z życia ludu śląskiego XIX-XX wieku" połączonego z lekcją dot. antropologii strojów pn. "Babcia modna". Było to doskonałe wprowadzenie do tematyki zajęć i olbrzymia dawka inspiracji. Podczas cyklu warsztatów towarzyszył im także fotograf, który doskonale utrwalił efekty odbytych zajęć.

- Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania ostatniego punktu programu, a mianowicie wystawy fotografii, do obejrzenia której niebawem Państwa zaprosimy w zaciszu magicznych skansenowych chałup - mówią organizatorzy warsztatów. - Cykl zajęć, oprócz przyjemności, był także bardzo wartościową lekcją cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości... W kilku słowach, nasze Uczestniczki wykonały niezwykłą pracę nad sobą, a podobno praca nad sobą to jedyna pewna robota w życiu, więc bez wątpienia warto było... Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

Zadanie było współfinansowane przez Powiat Pszczyński.

Chcąc kontynuować spotkania wraz z uczestniczkami projektu zdecydowano o zorganizowaniu zajęć pn. "Robótki ręczne dawniej i dziś", które zgodnie z kilkumiesięczną tradycją odbywają się w każdą środę w skansenie od godz. 18.00. Podczas zajęć każdy wykonuje takie robótki ręczne jakie lubi, w czym się dobrze czuje inspirując inne osoby i zarażając je swoją pasją. Wymiana doświadczeń jest niezwykle istotna. Koszt uczestnictwa w zajęciach: 1 zł/os. Zapraszamy do udziału w środowych zajęciach: " Robótki ręczne dawniej i dziś".

BM / pless.pl, źródło: Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj