pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 czerwca 2020
  • 21 czerwca 2020
  • wyświetleń: 11154

[ZDJĘCIA] Dąb "Aleksander" na 60-lecie zespołu "Pszczyna"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Aleksander Spyra zwany "Leszkiem" 60 lat temu założył Zespół Regionalny "Pszczyna", który prezentuje kulturę ludową na scenach Polski i Europy, zachowując i popularyzując bezcenne dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W sobotę, 20 czerwca odbyły się jubileuszowe uroczystości. W Parku Dworcowym przy Skansenie został zasadzony dąb "Aleksander" na cześć założyciela "Pszczyny". Odsłonięto też pamiątkową tablicę.

Jubileusz 60-lecia Zespołu Regionalnego Pszczyna - 20.06.2020 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


Jubileusz miał być huczny, ale sytuacja epidemiczna pokrzyżowała te plany. W sobotę, 20 czerwca w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie została odprawiona msza św. w intencji byłych i obecnych członków Zespołu Regionalnego "Pszczyna". Jak podkreśla Grzegorz Cempura, kontrabasista w zespole i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, w ramach którego działa Zespół Regionalny "Pszczyna", w ciągu tych 60 lat grupę tworzyło ponad 150 mieszkańców ziemi pszczyńskiej.

- To oni prezentowali i prezentują kulturę ludową na scenach Polski i Europy. To właśnie wieś pszczyńska przez wieki była ostoją polskości. Dzięki mieszkańcom pszczyńskich wsi możemy dzisiaj myśleć, mówić i mieszkać w wolnej Polsce - mówił Grzegorz Cempura już przed Skansenem "Zagroda Wsi Pszczyńskiej", który 45 lat temu powstał z inicjatywy Aleksandra Spyry. - 60 lat temu młodemu muzykowi jazzowemu powierzono stworzenie zespołu ludowego. Grał w najlepszej pszczyńskiej kawiarni, w jazzowym zespole. Z jego niechęci do kultury ludowej zrodziła się miłość na lat 60. Po 15 latach znowu nas zmobilizował, abyśmy zbudowali skansen. Leszku, dziękujemy za to, że przez tyle lat zmuszałeś nas do ciężkiej pracy - dodał Cempura.

Z okazji jubileuszu nie zabrakło gratulacji i życzeń na następne lata. - Dziękuję wszystkim byłym i obecnym członkom zespołu, którzy przez te 60 lat mówią prawdę o ludziach i kulturze tej ziemi. W pieśni i tańcu mieści się prawda, a zespół jest jej nosicielem. Jestem przekonana, że zespół będzie trwał jeszcze wiele lat, popularyzując naszą małą Ojczyznę - mówiła starosta Barbara Bandoła, która wręczyła Aleksandrowi Spyrze bukiet z 60 róż - po jednej na każdy rok działalności. Dla zespołu wspólnie z wicestarostą Damian Cieszewskim (również członkiem "Pszczyny") przekazała dębową statuetkę z dedykacją.

60 lat Zespołu Regionalnego "Pszczyna" · fot. Powiat


Gratulacje złożyli burmistrz Dariusz Skrobol i jego zastępczyni Barbara Sopot-Zembok, wręczając zespołowi zaproszenie na warsztaty z zespołem "Śląsk". Najlepsze życzenia i prezenty przekazali również członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

- Jestem dumny jak wspaniale reprezentujecie Pszczynę, jej kulturę i tradycję, jak robicie to w Polsce oraz za granicą - mówił podczas spotkania z zespołem burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. Zwrócił się również bezpośrednio do Aleksandra Spyry, założyciela zespołu. - Od Ciebie Leszku wszystko się zaczęło - zawsze będziemy to podkreślać, zawsze będziemy za to Tobie dziękować i czerpać z Twojej wiedzy, energii i Twojej chęci, by robić to nadal.

- Jestem od samego początku wierną fanką Zespołu Regionalnego "Pszczyna". Staram się być na każdym Waszym występie, w pierwszym rzędzie i bić Wam bardzo mocno brawo - dodała Barbara Sopot-Zembok. Zastępczyni burmistrza Pszczyny dodała jak bardzo cieszy ją, że do grona tak zasłużonego zespołu, tak wspaniałej grupy wciąż dochodzą nowe, w tym również młode osoby.

Dla uczczenia 60-lecia zespołu oraz 45-lecia Skansenu "Zagroda Wsi Pszczyńskiej", w parku przed wejściem do Skansenu został posadzony dąb "Aleksander", a pamiątkową tabliczkę odsłonił Aleksander Spyra.

Członkowie zespołu przygotowali dla niego niespodziankę - Ireneusz Spyra, kierownik zespołu odczytał wiersz "Dąb Aleksander", którym "dziecka z zespołu" podziękowały za trud i znoje. "Dziecka grzeczne, czasem zmierzłe lecz pamiętaj, zawsze twoje" - tak kończył się wiersz.

Zespół Regionalny "Pszczyna" prezentuje on folklor niestylizowany ziemi pszczyńskiej. W skład zespołu wchodzi grupa taneczna, kapela i chórek. W repertuarze zespołu mieszczą się zapomniane tańce i zabawy ludowe, z archaicznym "moikiem" na czele. W roku 1971 zespół został laureatem Nagrody II stopnia Ministra Kultury i Sztuki. Występował ponad 30-krotnie w wielu krajach Europy od Rosji, Węgier, Rumuni, Czechosłowacji po Niemcy, Holandię, Belgię, Szwajcarię, Słowenię, Chorwację czy Francję, prezentując kulturę ludową regionu pszczyńskiego.

Zespół jest współorganizatorem cyklicznej imprezy plenerowej, przeglądu zespołów i twórców ludowych ziemi pszczyńskiej "Spotkania pod Brzymem". W ostatnich latach zespół wielokrotnie występował na lokalnych imprezach folklorystycznych, a także poza granicami kraju m.in. w Czechach, Słowenii, Chorwacji czy we Francji.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest Ireneusz Spyra. Kapelę prowadzi Tomasz Marzec. Kierownikiem organizacyjnym jest Grzegorz Cempura.

Huczne obchody jubileuszu zaplanowano na przyszły rok. Wtedy zespół otrzyma sztandar.

Więcej o Zespole przeczytacie w naszym artykule 60 lat Zespołu Regionalnego Pszczyna. Wspominamy jego historię.

ar / pless.pl, źródło: Powiat, UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj