pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 listopada 2020
  • wyświetleń: 4476

[ZDJĘCIA] Wyremontowano elewację kościoła pw. św. Mikołaja w Łące

Remont drewnianej elewacji kościoła św. Mikołaja w Łące dobiegł końca. Powiat pszczyński na podstawie ustawy o ochronie zabytków przekazał na ten cel 20 tys. zł.

Kościół pw. św. Mikołaja w Łące po renowacji · fot. M. Dąbrowska


Zakończył się kolejny etap remontu łąckiego kościoła należącego do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego w pętli pszczyńskiej. Ustawa o ochronie zabytków daje samorządom możliwość finansowania prac w obiektach zabytkowych.

Powiat pszczyński przekazał dotację na remont łąckiego kościoła. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Łące otrzymała 20 tys. zł na dofinansowanie prac konserwatorskich i robót budowlanych związanych z remontem elewacji drewnianego kościoła. Całkowity koszt inwestycji wyniósł niemal 110 tys. zł.

Kościół pw. św. Mikołaja w Łące po renowacji
Kościół pw. św. Mikołaja w Łące po renowacji · fot. M. Dąbrowska


Wymiana uszkodzonych elementów, usunięcie zdegradowanych powłok malarskich oraz wykonanie nowych - to prace, które przeprowadzono w zabytkowej świątyni ze względu na zły stan drewnianej elewacji, a także w celu zabezpieczenia substancji budowlanej przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

- To kolejna inwestycja zrealizowana w łąckim kościele. W ubiegłym roku prowadzone były prace konserwatorskie i restauratorskie krzyży z wieży kościoła i dzwonnicy. Przekazaliśmy na ten cel 10 tys. zł - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. I dodaje, że odnowienie elewacji przywróciło jej pierwotny wygląd i zdecydowanie poprawiło walory estetyczne.

Loading...

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.