pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 4864

10 interwencji w związku z pożarami sadzy w kominie. Apel strażaków

Nie pomagają apele, prośby i groźby. Pszczyńscy strażacy ciągle wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominie. Od początku roku już dziesięć razy interweniowali przy tego rodzaju zdarzeniach, w różnych częściach powiatu pszczyńskiego.

- Czy naprawdę musi dojść do tragedii, aby zrozumieć jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą taki pożar? - pytają strażacy i zwracają uwagę, że zagrożenia są ogromne, tj. m.in.:
  • możliwość zatrucia się gazami pożarowymi - w tym tlenkiem węgla, przedostającymi się do pomieszczeń mieszkalnych, w wyniku uszkodzonego przewodu kominowego,
  • ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru na elementy konstrukcyjne dachu oraz inne materiały palne, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie przewodów kominowych,
  • znaczne zniszczenia przewodów kominowych, prowadzące w konsekwencji do zakazu ich użytkowania lub nawet konieczności rozbiórki, ze względu na powstałe uszkodzenia,
  • zapalenie się sąsiednich obiektów, części palnych pokrycia dachowego, drzew i krzewów itp., w wyniku wydostającego się ognia oraz iskier z przewodu kominowego.


Niestety, bardzo często sami mieszkańcy lekceważą przepisy, które narzucają na właścicieli/zarządców/użytkowników obiektów mieszkalnych, konieczność m.in. dbania o przewody kominowe oraz urządzenia i instalacje grzewcze. Brak wiedzy na ten temat często prowadzi do poważnych w skutkach pożarów, których finał niestety może być tragiczny.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. - Niewłaściwie eksploatowane piece, przewody kominowe spalinowe i dymowe, mogą doprowadzić do powstania pożaru lub silnie trującego tlenku węgla, stanowiącego zagrożenie dla wszystkich mieszkańców - podkreślają strażacy.

BM / pless.pl, źródło: KP PSP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.