REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2078

Outdoor. Co to właściwie znaczy?

Materiał partnera:

Nie tylko outdoor, ale też survival, bushcraft, trekking, hiking — w naszym słowniku na stałe zagościły nieco obco brzmiące zwroty. Możemy się zżymać na to, że kalki z języka angielskiego to niepotrzebne psucie mowy ojczystej, trudno jednak dyskutować z faktem rosnącej popularności, jaką cieszą się aktywne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Outdoor. Co to właściwie znaczy?
fot. materiały prasowe


Nowe formy rekreacji



Natłok codziennych obowiązków sprawia, że z coraz większym trudem znajdujemy czas na cykliczną dbałość o zdrowie i kondycję. Niełatwą sytuację potęguje fakt nieustannego wzrostu rzeszy ludzi, dla których obowiązki zawodowe oznaczają wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem monitora. Nie ukrywajmy — nawet najbardziej ergonomiczne fotele i biurka, czy też zaawansowane technologie ochrony wzroku dostępne we współczesnych monitorach nie sprawią, że zachowamy dobrą formę i sprawność. Nic więc dziwnego w tym, że poszukując odskoczni, chętnie sięgamy po nowe, atrakcyjne formy spędzania czasu, nawet jeśli do niedawna bardziej kojarzyły nam się one ze sportami ekstremalnymi niż z tradycyjnym wypoczynkiem.

Zdefiniowanie pojęcia outdooru nie jest łatwe, kryje się tu bowiem szeroki zakres aktywności. Ich wspólnym mianownikiem jest aktywne spędzanie czasu poza domem, często w przestrzeniach odległych od cywilizacji, takich jak na przykład ostępy leśne. Spędzenie nocy w namiocie lub wręcz pod gołym niebem, przygotowywanie posiłków na ognisku, którego rozpalenie wymaga uprzedniego zdobycia opału, ograniczony dostęp do narzędzi i nowoczesnych technologii coraz częściej wygrywa ze scenariuszem, w którym weekendowy wyjazd to komfortowa wyprawa samochodem do wcześniej zarezerwowanego hotelu. Nie mamy wprawdzie dostępu do luksusowych łazienek i restauracyjnego menu, w zamian jednak zyskujemy możliwość sprawdzenia się w trudnych sytuacjach i zdobycia nowych doświadczeń.

Kontrolowana improwizacja



Korzystanie pełnymi garściami z dobrodziejstw natury nie może być kwestią przypadku. Nawet krótki wypad za miasto wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowań. Część teoretyczna zapewnią nam liczne publikacje i poradniki dostępne w internecie. Sucha wiedza to jednak za mało, aby poczuć się bezpiecznie, a przede wszystkim, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Na początek warto zacząć od mało wymagających wyzwań — to założenie dotyczy zarówno miejsca, w które się udamy, jak i warunków pogodowych. Wybierzmy ciepłe, letnie miesiące i lokalizacje na tyle dogodnie skomunikowane, by w razie niedyspozycji lub gwałtownego załamania aury móc szybko i bezpiecznie wrócić do cywilizacji. Konieczne będzie zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt, w tej roli nie zawsze sprawdzi się to, co do tej pory zabieraliśmy na letnie pikniki.

Kompletując ekwipunek, dobrze będzie oprzeć się na wiedzy i doświadczeniu profesjonalistów. Internetowy sklep myśliwski dostępny pod adresem kolba.pl to dobre miejsce na rozpoczęcie poszukiwań. W ofercie znajdziemy wszystko to, co okaże się niezbędne w terenie — począwszy od pił i noży, przez źródła ognia, wyposażenie kuchni turystycznych, po śpiwory i odzież zapewniającą komfort oraz bezpieczeństwo niezależnie od panujących warunków zewnętrznych. Outdoor to przygoda, która ma szansę zachwycić każdego, niezależnie od płci i wieku. Warunkiem sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie, a to, jak udowadnia załoga sklepu Kolba, nie musi być ani trudne, ani kosztowne.