pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 lutego 2021
  • 22 lutego 2021
  • wyświetleń: 3570

Pracownicy Referatu ds. Jakości Powietrza pomogą wypełnić wnioski o dofinansowanie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

W lutym w Urzędzie Miejskim w Pszczynie wyodrębniony został Referat ds. Jakości Powietrza. Nowa komórka będzie odpowiedzialna za koordynowanie działań związanych z programami umożliwiającymi pozyskanie dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji. W czwartek w Referacie złożony został pierwszy wniosek w ramach programu "Czyste Powietrze" o dofinansowanie do wymiany kotła na gazowy.

W Urzędzie Miejskim wyodrębniono Referat ds. Jakości Powietrza
W Urzędzie Miejskim wyodrębniono Referat ds. Jakości Powietrza · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


- Z końcem 2021 roku upływa okres wymiany najstarszych kotłów. Termin ten zbliża się wielkimi krokami. By ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji oraz pomocy w zakresie wypełniania wniosków o dofinansowanie z dniem 8 lutego wyodrębniliśmy z Wydziału Ochrony Środowiska referat, który będzie koordynował takie działania - mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. - Walka ze smogiem to jeden z priorytetów naszej gminy. Rezultaty tych działań mają służyć nie tylko obecnym mieszkańcom, ale również przyszłym pokoleniom - dodaje.

Do najważniejszych zadań uruchomionego referatu należy inicjowanie i koordynowanie programów mających na celu ograniczenie niskiej emisji (Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, "Stop Smog", "Czyste Powietrze" i Programu Pilotażowego). Pracownicy referatu są odpowiedzialni za monitoring działań podjętych w ramach "Platformy do zgłaszania zagrożeń ekologicznych" - www.smog.pszczyna.pl uruchomionej dla mieszkańców w celu zgłaszania i weryfikacji lokalnych zagrożeń ekologicznych, a także dokonywanie analiz i ocen sytuacji w zakresie jakości powietrza na terenie gminy.

Referat ds. Jakości Powietrza będzie również koordynował działania informacyjne dla mieszkańców gminy, a także współpracował w zakresie swoich zadań z komórkami urzędu, jednostkami organizacyjnymi gminy oraz organizacjami pozarządowymi.

Referat mieści się w Pszczynie przy ulicy Dworcowej 30 (tel. 32 449 39 50, fax: 32 449 39 55).

Przypominamy, że - zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Śląskiego - w zależności od daty produkcji pieca mieszkańcy zobowiązani są wymienić stary kocioł do końca wyznaczonego roku. Zgodnie z zapisami uchwały terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:
  • kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej) - do końca 2021 roku,
  • kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.) - do końca 2023 roku,
  • kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.) - do końca 2025 roku,
  • kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012) - do końca 2027 roku.


Wiek instalacji należy liczyć na dzień 1.09.2017 r. Pierwsze wymiany kotłów, których należy dokonać do końca 2021 dotyczy instalacji z 2006 r. i starszych oraz nie posiadających tabliczki znamionowej.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj