pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 11 czerwca 2021
  • 14 czerwca 2021
  • wyświetleń: 5035

[ZDJĘCIA] Ambasadorzy pokonywania życiowych trudności nagrodzeni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Szymon Klimza i Filip Walecki zostali laureatami Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony". Każdego dnia udowadniają, że mimo niepełnosprawności można żyć pełnią życia. Gościem specjalnym gali była Dominika Kasińska, Człowiek Bez Barier 2020, Lady D. województwa śląskiego, 26-latka z zespołem Downa ze Szczyrku, która nie bała się wyruszyć w trasę z Przemkiem Kossakowskim w pierwszej edycji programu "Down the Road". Zobaczcie fotorelację z wydarzenia!

Gala rozdania nagród "Uskrzydlony" 2020 - 10.06.2021 · fot. powiat


Szymon Klimza i Filip Walecki to laureaci Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2020". Wyróżnienie trafia w ręce osób, które mimo swojej niepełnosprawności żyją pełnią życia, spełniają się zawodowo, społecznie, są aktywne w wielu dziedzinach i mogą być wzorem do naśladowania dla innych.

Po raz pierwszy zostało przyznane w 2019 roku. Laureatką została wtedy pszczynianka Alicja Szymczak, emerytowana laborantka, malarka, osoba niezwykle aktywna społecznie. W 2020 roku ogłoszono nabór wniosków, a przez pandemię kilkukrotnie przekładano termin wręczenia nagrody.Do wyróżnienia "Uskrzydlony 2020" przedstawiciele samorządów, organizacji i mieszkańcy zgłosili 5 nominacji - reprezentantów gminy Pszczyna, Pawłowice i Miedźna. Zgłoszeni kandydaci to osoby realizujące się zawodowo, rozwijające swoje pasje, ale i niezapominające o pomocy innym. To osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, z niepełnosprawnością wzroku.

Nagrodą jest statuetka symbolizująca motyla, zaprojektowana i wykonana przez lokalną artystkę - Justynę Dulembę. W szkle zalane zostały skrzydła motyla, który symbolizuje poradzenie sobie z życiowymi trudnościami i rozpoczęcie nowego życia.

- Wszyscy mamy emocje, uczucia, marzenia. Ale różni nas to, na ile potrafimy pokonywać przeszkody. Zapoznając się z osiągnięciami nominowanych, musimy się zastanowić, na ile człowieka tak naprawdę stać. Mamy do czynienia z pięcioma wyśmienitymi ambasadorami pokonywania w życiu wszelkich trudności - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński, podkreślając, że kapituła, miała niezwykle trudne zadanie.

Skorzystała z możliwości w regulaminie i przyznała dwie równorzędne nagrody. Laureaci - Szymon Klimza i Filip Walecki do wyróżnienia zostali zgłoszeni po raz drugi. Wśród nominowanych byli także Marek Gruszka społecznik i radny z gminy Miedźna, Rząd Świetlicy Terapeutycznej Kulejących Aniołów w Piasku i Anna Haupka z Brzeźc.

"Uskrzydlony 2020": Szymon Klimza

Szymon Klimza z Warszowic podczas wypadku na nartach złamał kręgosłup. Jeżdżąc na wózku inwalidzkim, realizuje się z sukcesami w wielu ekstremalnych dziedzinach sportowych, uprawia narciarstwo, crossfit, pływa na sitwak'u, bierze udział w wyścigach na wózkach po asfalcie oraz w ekstremalnych warunkach po lesie, błocie, piasku. Udziela się społecznie, swoim doświadczeniem dzieli się z innymi osobami, które tak jak on ucierpiały w wypadkach. Pracuje zawodowo.

Gala rozdania nagród "Uskrzydlony" 2020 - 10.06.2021
Szymon Klimza - laureat nagrody "Uskrzydlony 2020" · fot. powiat


- Nie poddałem się. Teraz w moim życiu sportów jest jeszcze więcej. Cieszę się, że uprawiając tyle dyscyplin jestem dostrzegany i mogę motywować innych do ćwiczenia i walki ze swoimi słabościami. Po wypadku skakałem na spadochronie, latałem w tunelu powietrznym, nurkowałem, latałem szybowcem. Jestem poszukiwaczem adrenaliny, a wózek mi w niczym nie przeszkadza. Nie patrzę na to, że jestem niepełnosprawny, cieszę się życiem i staram żyć normalnie. Jestem ambasadorem Avalon Extrem, gdzie pokazujemy, że osoby z niepełnosprawnością dalej mogą żyć aktywnie, uprawiać sporty i cieszyć się życiem. Jest coraz więcej możliwości, tylko trzeba chęci - przekonuje Szymon Klimza z Warszowic.

"Uskrzydlony 2020": Filip Walecki

Filip Walecki jest mieszkańcem Czarkowa. Pływa stylem klasycznym, biega z psem na orientację, uprawia bieganie - jego dyscypliną są średnie dystanse, ale z powodzeniem pokonuje biegi długie i górskie - ostatnio ukończył bieg 100 miles of Beskid Wyspowy pokonał 73,7 km. Dowodem jego niezwykłych osiągnięć jest zakwalifikowanie się do udziału w Światowych Igrzyskach Osób z Zespołem Downa, które miały się odbyć w ubiegłym roku w Turcji. - Lubię sport. Biegam z moim psem. Jadę biegać do Włoch i ostro trenuję - mówił Filip Walecki.

Gala rozdania nagród "Uskrzydlony" 2020 - 10.06.2021
Filip Walecki - laureat nagrody "Uskrzydlony 2020" · fot. powiat


Wyboru laureata drugiej edycji dokonała kapituła konkursowa w składzie: Barbara Bandoła - starosta pszczyński, przewodnicząca kapituły, Damian Cieszewski - wicestarosta, Grzegorz Kuczera Krystyna Fuławka Beata Brom Jarosław Folek (Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych), Joanna Czakańska - kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie, Katarzyna Granda - Pełnomocnik Starosty ds. Osób Niepełnosprawnych pomysłodawca i inicjatorka wyróżnienia.

Anna Haupka z Brzeźć Lady D. Powiatu PszczyńskiegoPodczas uroczystości asystentka senatora Marka Plury, sekretarza kapituły konkursu wręczyła tytuł Lady D. Powiatu Pszczyńskiego 2021 Annie Haupce z Brzeźc. Pani Anna, mimo iż jest osobą niewidomą podejmuje skutecznie wiele wyzwań. Jest organistką, śpiewa, rozpoczęła studia kryminalistyczne. Pomaga swoim niewidomym najbliższym - mamie i rodzeństwu. Znajduje też siły i czas na aktywność w kole Polskiego Związku Niewidomych działania na rzecz likwidacji barier dla osób z niepełnosprawnościami na terenie powiatu. Była także jedną z nominowanych do wyróżnienia "Uskrzydlony 2020".Tytuł nawiązuje do angielskiego wyrażenia Lady Disabled czyli Dama Niepełnosprawna. Wyróżnienia te są przyznawane od 2002 r. życia kobietom, które pomimo zmagania się z niepełnosprawnością wnoszą istotny wkład w różnych obszarach życia. Konkurs ma swoje edycje miejskie i powiatowe oraz wojewódzką.

NominowaniNominowany: Marek Gruszka - kandydatura zgłoszona przez wójta gminy Miedźna Jana Słoninkę.Nominowany: Zarząd Świetlicy Terapeutycznej PSONI Pszczyna, reprezentowany przez: Tomasza Buczka, Jarosława Wrześniewskiego, Marzenę Rakowską i Dorotę Hutyrę. - kandydatura zgłoszona przez zastępcę burmistrza Pszczyny, Barbarę Sopot-Zembok.Dominika Kasińska: misja pomaganie innymJak zaznaczyła Dominika Kasińska, program Down the Road dał jej popularność, którą wykorzystuje do swojej misji, czyli pomagania innym.

- Ten program mnie zmienił, jestem bardziej pewna siebie, otwarta, uśmiecham się, dostałam pracę, założyłam kanał na YouTube gdzie opowiadam o swoich pasjach i zainteresowaniach, prowadzę wywiady - mówiła, podkreślając, że bała się hejtu, ale na szczęście nic takiego nie miało miejsca.

Gala rozdania nagród "Uskrzydlony" 2020 - 10.06.2021
Dominika Kasińska z Down the Road gościem gali rozdania nagród "Uskrzydlony" 2020 · fot. powiat


Pracuje w szkole niepublicznej jako asystent nauczyciela, lubi chodzić po górach, jest wolontariuszką, ambasadorką projektu "Beskidy bez barier" i członkiem Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.

- Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują miłości, wsparcia, środków do życia, rehabilitacji. Muszą mieć pracę, zapewniony start i byt. Moje marzenie to stworzyć rodzinę, pomagać innym, nie być samotnym. Osoby niepełnosprawne też mają marzenia, warto by je mieli, bo marzenia się spełniają - zaznacza.

Gala wręczenia nagród została przygotowana pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie było tłumaczone na język migowy, list gratulacyjny napisano brajlem, przygotowano również sensoryczny bukiet kwiatów. Galę uświetnił zespół NaPi działający w ramach Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Zachwycił piosenką Sound'n'Grace "Bo mi się chce", która stała się przesłaniem wydarzenia.

ar / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj